Cerca
lunedì 25 settembre 2017 ..:: Home ::.. Registrazione  Login

Translate:           

 

FARMACIA BABAMUSTA - FARMACIA JUAJ


 

 

A B C Ç D DH E Ë F G GJ H I J K L LL M N NJ O P Q R RR S SH T TH U V X XH Y Z ZH

ANATOMIC HELP.jpg 

Nje tjeter partner i yni ju mirepret ta vizitoni: ORTOPEDIA BABAMUSTA

Rruga: ALEKSANDER GOGA, DURRES. Tel: 052-237386.


 

Migrena dhe ushqimi Riduci


farmacia4.gif

ORARI

8:00 - 21:00

Dieta Riduci

Linket e mia Riduci

Users On line Riduci
Iscritti Iscritti:
L'ultimo utente Recente: TraciWethers
Nuovi utenti di oggi Nuovi utenti di oggi: 0
nuovi utenti di ieri Nuovi utenti di ieri: 0
Utenti contati Complessivamente: 434

Persone Online Persone Online:
Visitatori Visitatori: 10
Membri Iscritti: 0
Totale Totale: 10

Online adesso Online Adesso:

Ilacet dhe ushqimi Riduci

ilacet dhe ushqimi.jpg


Qelizat e gjakut Riduci

sangue.jpg


Konstipacioni Riduci


NE FARMACINE BABAMUSTA MUND TE GJENI

INFANRIX HEXA

 

Vaksine e kombinuar per mbrojtjen ndaj: Difterise, Tetanozit, Pertussis (Kolla e mire), Hepatitit B, Poliomielitit dhe semundjeve te shkaktuara nga Haemophilus influenzae tipi b.
Skema e vaksinimit te pare konsiston ne tre doza 0.5 ml (2, 4 dhe 6 muajsh ne Shqiperi). Duhet te kete te pakten 1 muaj diference kohore midis dozave. Per skemen e detajuar te vaksinimit kontaktoni me mjekun pediater i cili do te kryeje dhe viziten para aplikimit te vaksines. Infanrix hexa nuk duhet te aplikohet tek femijet e moshes mbi 36 muaj.
Si per te gjitha vaksinat administrimi i Infanrix Hexa duhet te shtyhet ne rast te gjendjeve febrile.
Injektimi i indikuar eshte ai ne rruge intramuskulare.
Kujdes duhet patur ne rastet e temperatures shume te larte post vaksinimit dhe qe zgjat, te qarave te zgjatura dhe me klithme te femijes, shokut anafilaktik nga mbindjeshmeria ndaj perberesve te vecante te vaksines.
Ne rast te temperaturave te moderuara duhet te ndermerret nje trajtim me antipiretike (ules te temperatures) te formave te ndryshme farmaceutike.

Cmimi: 7560 lek - Per me teper informacion dergoni mail ose telefononi ne numrat e telefonit ne rubriken kontakt.

GlaxoSmithKline Biologicals s.a.

www.gsk.com/products/vaccines

 

 LAZERI

Përdorimi i lazerit të fraksionuar në trajtimin e problemeve të lëkurës   Rekomandimet kryesore
Teknologjia e lazerit është zhvilluar si një teknikë ‘emergjente’ për trajtimin apo dhe përmirësimin e theksuar të shumë çrregullimeve të lëkurës si: shenjat (cikatricet), vijëzimet e holla në lëkurë, ndryshimet e pigmentimit normal, striet dhe rrudhat.
Teknika është e lehtë, pa efekte anësore dhe është përdorur me efikasitet për indikacione te ndryshme klinike dhe kozmetike ne lëkurën e shumë njerëzve,  sidomos femrave ne Shqipëri. Ekzistojne disa makineri lazeri të fraksionuar, me gjatësi të ndryshme vale, ablativë ose jo. Nevojitet megjithatë një njohuri e detajuar për përdorimin e sigurt të tyre.

Indikacionet për përdorimin e kësaj teknike përfshijnë : bashkëndihmesë në trajtimin e akneve (sidomos akne vulgaris të moshave të reja ku rreziku i cikatriceve është jo vetëm me pasoja estetike por edhe psikologjike), cikatrice kirurgjikale, rrudhat e vogla rreth syve dhe gojës, ndryshimet nga proçesi i fotoplakjes dhe çrregullimet e pigmentimit (ngjyrës normale) në lëkurë, heqjes së tatuazheve. Është vlerësuar me sukses tashmë prej disa kohësh dhe lazeri në depilimin përfundimtar, qoftë tek femrat apo dhe tek meshkujt, në zonat e dukshme apo dhe për qëllime higjieno-estetike. Në botë është raportuar me sukses përdorimi i lazerit të fraksionuar në striet (shenjat nga tërheqja e lëkurës siç ndodh pas shtatzanisë apo ndryshimeve të peshës trupore), melazma (ngjyrosje e errrët në zonat e ekspozuara ndaj diellit- fytyrë), apo dhe sëmundje të mirëfillta të lëkurës si granuloma anulare etj.

Kjo teknikë trajtimi mund të përfitohet nga çdo mjek i specializuar dermatolog ose kirurg plastik, me përvojë në përdorimin e lazerit. Në përgjithësi përdorimi i lazerit nuk ka nevojë për anestezi paraprake dhe paraprihet vetëm nga përdorimi i ftohjes lokale apo sprajve ftohës dhe në raste të caktuara përdoret anestezi lokale. Por me rëndësi është dhe përkujdesja nga vetë pacienti pas kryerjes së proçedurës për të mënjanuar komplikacionet : enjtja dhe skuqja zhduken në pak orë ose ditë ndërsa është e nevojshme përdorimi i zbutësve dhe kremërave me faktor mbrojtës.

 Ushqimi dhe vitaminat

 

 

Ushqimi na siguron energji (kalori) dhe perberes te tjere te nevojshem per procesin e rritjes dhe rinovimin e indeve. Proteinat, karbohidratet dhe yndyrnat jane tre perberesit kryesore ushqimore. Vitaminat dhe mineralet gjenden ne sasi te vogla ne ushqime, por jane njelloj te rendesishme per funksionimin normal te trupit. Fibrat, gjenden vetem ne ushqimet bimore dhe nevojiten per nje sistem tretes te shendetshem.

 

 

Mungesa ne diete e perberesve ushqimore mund te coje ne semundje te ndryshme. Kjo mund te vije nga perzgjedhja e gabuar e ushqimeve apo dhe nga perthithja jo e duhur e perbersve ushqimore nga organizmi.
Ne rastin e ketyre mungesave mund te perdoren suplemente ose shtesa ushqimore per te ndihmuar ne zgjidhjen e problemit.
 
Vitaminat jane komplekse kimike me nje rol te rendesishem ne funksionimin e organizmit. Pervec vitamines D trupi nuk mund ti prodhoje vete keto substanca, prandaj eshte e nevojshme perfshirja e tyre ne dieten ushqimore. Vitamina D prodhohet nga organizmi kur trupi (lekura) ekspozohet ndaj rrezeve te diellit. Disa vitamina si vitamina A, C dhe E jane te rendesishme per vetite e tyre antioksiduese. Antioksidantet neutralizojne efektin e radikaleve te lira, substanca te prodhuara gjate proceseve normale te organizmit qe mund te jene shume te rrezikshme nqs nuk neutralizohen. Radikalet e lira mendohen se luajne rol ne semundjet e zemres, plakjen dhe semundjet kanceroze.
 

Zakonisht keto perberes merren ne dieten e perditshme dhe nuk eshte e nevojshme marrja e tyre nepermjet shtesave. Por mjeku i pershkruan ne rastet : e parandalimit kur ka mungese te tyre tek njerezit qe kane rrezik te vecante, per te trajtuar simptomat e deficiences se tyre dhe ne trajtimin e gjendjeve te vecanta mjekesore.

Ka njerez te cilet kane nevoja me te larta per vitamina te cilat nuk mund te plotesohen nga burimet ushqimore te perditshme : permendim grate shtatzana, grate ne laktacion, femijet e vegjel deri ne moshen e adoleshences. Po ashtu dhe te moshuarit dhe vegjetarianet.
Asnjehere vitaminat (shtesat) nuk duhet te zevedesojne dhe te prishin ekuliibrin e perditshem ushqimor!
 
Funksionet kryesore te vitaminave:
 
 • Truri dhe sistemi nervor: Acidi folik, vitamina B 6, B 5, B 12, B 1 dhe vitamina C.
 • Syte: Vitamina B 2 dhe vitamina A
 • Vazat e gjakut : Vitamina E
 • Mushkerite : Vitamina A dhe E
 • Zemra : Vitamina B 1 dhe E
 • Fertiliteti: Acidi folik dhe vitamina A
 • Lekura: Niacina ose Vitamina B 3, B 2, B 6, Vitamina E, A (ose beta-katoteni)
 • Muskujt : Vitamina B1, B 2 dhe E
 • Indi lidhor: Vitamina C
 • Dhembet dhe gingivat: Vitamina A, C dhe D
 • Tretja: Vitamina B1 dhe B 5
 • Sistemi kockor : Vitamina A, C dhe D
 • Rritje: Acidi folik, Vitamina A dhe B 12
 • Sistemi imun : Vitamina C
 • Gjaku: Acidi folik, Vitamina B 5, B 6, B 12, e dhe Vitamina K.
 • Metabolizmi: Vitamina H (biotina), acidi folik, B 3, B 5, B 6, B 1, B 2, B 12 dhe Vitamina E

 

 

 

 

Vitamina Mishi I kuq Mishi I shpendeve Melcite Qumeshti Djathi Gjalpi Vezet Peshku Dritherat dhe buka Perimet jeshile Perimet bishtajore Lajthite  Frutat
Biotina     .       .       . .  
Acidi folik     .       .     .     .
B3  . . .         . .   . .  
B 5     .         . .        
B 6 . . .       . . .        
B 2     . . .   .   .   . . .
B 1 .   .           .   . .  
A     . . . . . .   .     .
B 12 .   . . .   . .          
C                   .     .
D       .     .            
E           . .   . . . .  
K                   .      
Minerale Mishi I kuq Mishi I shpendeve Melcite Qumeshti Djathi Gjalpi Vezet Peshku Dritherat dhe buka Perimet jeshile Perimet bishtajore Lajthite  Frutat
Kalcium       . .         . . .  
Krom .       .       . .      
Baker . . .         . . . . .  
Fluor               .          
Jod       . .     . .        
Hekur . . .       . . . .      
Magnez       .       . . . . .  
Fosfor . . . . .   . . . . . . .
Kalium                 . . . .  
Selenium .   . .       . .        
Natrium . . . . . . . . . . . . .
Zink .       .     . .   .    


HIPERTENSIONI SI TA PARANDALOJME?
Ai person i cili eshte prekur nga hipertensioni apo ndonje semundje tjeter e eneve te zemres (koronare) duhet te kete me shume kujdes ne ushqimin e tij. Kjo pasi nje vakt shume i bollshem mund te rrise ne menyre domethenese rrezikun e nje infarkti. Modifikimi i dietes suaj eshte hapi i pare qe mjeku keshillon per te bere, ne menyre qe te parandaloje nje infarkt te mundshem si dhe te kuroje hipertensionin.
Mos konsumoni me shume se 6 gram kripe (NaCl) ne dite, Natriumi (Na) ne fakt favorizon rritjen e tensionit. Sasia e nevojshme ditore (2 gr) gjendet gjithesi tek vete ushqimet. Eshte vertetuar qe duke reduktuar konsumin e kripes dite pas dite presioni arterioz mund te zbres edhe me 10 mmHg. Kripa e gjelles mund te zevendesohet me 1 dietetik me pak Natrium (Na), i pasur me Kalium (K), nje mineral thelbesor ne nje diete kundra hipertensionit, pasi i lejon organizmit te eleminoje Natriumin (Na) dhe sherben per te mbajtur me elastike paretet e arterieve. Kripa me Kalium eshte nje lloj kripe e cila ju rekomandohet mbi te gjitha pacienteve qe marrin ilace me baze shkarkusi (diuretik), ilace te cilat modifikojne ekuilibrin e kriprave minerale qe jane prezent ne organizmin tone, ja pse Kaliumi punon per organizmin tone ne menyre qe ky ekuiliber te qendroje i pandryshuar. Eshte mire te evitohen ushqime te pasura me Natrium, si Buka, djathrat me kripe apo te tymosur, vezet, karcofi apo sedano. Nuk eshte mire te perdoren edhe konservat te pasura me kripe, me mire te zgjedhesh ato ushqime ne kuti te cilat e kane te shkruar permbajtjen me Natrium (Na), asnjehere sduhet te kalohet 140mg Na per porcion.
Duhet limituar konsumimi i ushqimeve qe permbajne acide yndyrore te ngopura si: gjalpi apo margarina, dhe te privilegjohen ushqimet si vaji ekstra i virgjer i ullirit apo vaji i misrit. Ndersa ushqimet qe permbajne acide yndyrore te ngopura kontribuojne te rrisin nivelin e kolesterolit ne gjak, nje faktor ky i cili favorizon fillimin e hipertensionit tek njerezit, acidet yndyrore te pangopura (te ashtuquajturit ω3) ushtrojne nje aksion mbrojtes mbi zemren apo mbi enet e gjakut.
Ajo qe duhet te konsumoni jane frutat dhe zarzavatet e fresketa, te pasura me vitamina dhe kripra minerale, si domatet, karotat, specat, kungujt e te gjitha zarzavatet e tjera te verdha apo te kuqe, te cilat jane te pasura me substanca antioksidante qe luftojne veprimin e radikaleve te lira, pergjegjese ne rritjen e yndyrnave te keqija (LDL).
Duhet te perdoren legumet (thjerrzat grosha etj) te thata apo te fresketa, peshku apo mishi i bardhe, buka apo makaronat te pregatitura pa kripe, orizi, soja, avena elbi, etj. Peshku ne vecanti nuk duhet te mungoje kurre ne tavolinen e personit i cili ka hipertension, por kujdes pasi frutat e detit apo arragostat jane te pasura me kolesterol.
Duhet reduktuar konsumi i pijeve alkolike, vera e kuqe eshte e lejuar me moderim (max 2 gota ne dite). Vera e kuqe ne krahasim me ate te bardhe eshte e pasur me tanine dhe flavonoide te cilat kane nje efekt mbrojtes ndaj zemres dhe arterieve.

Kafeja duhet preferuar dekafeinato (pa kafeine), gjithsesi eshte e ndaluar te pihen me shume se dy kafe ne dite.

FARMACIA BABAMUSTA


 
KOLLA
Kolla eshte nje mekanizem mbrojtjeje per te eleminuar substancat irrituese nga rruget e frymarrjes (psh: pluhur, tym, trupza te huaj, gelbaze etj…). Ne vetvete nuk eshte nje semundje por nje shqetesim qe shoqeron shpesh semundje te tjera te cilat provokojne nje irritim te rrugeve te frymemarrjes dhe/apo nje prodhim te tepert muko apo gebaze (si psh: grip, azma, bronkiti, etj). Kolla eshte nje lloj mbrojtjeje dhe duke qene keshtu eshte mire, te konservohet si e tille dhe te jete sa me shume efikase, perndryshe do te kishim nje mekanizem natyral mbrojtjeje me pak per organizmin. Kjo nuk do te thote qe ta pranojme kollen si nje fakt normal,psh: kolla e mengjesit tek duhanpiresit nuk eshte nje gje normale, por nje shenje evidente e nje demit te vazhdueshem ndaj aparatit respirator i destinuar te perkeqesohet akoma me shume me kohen, nese nuk lihet duhani.
Si manifestohet?
Kolla e thate e karakterizuar nga mungesa e ekspektoratit, provokon irritim dhe djegie te fytit dhe te pjeseve me te larta te bronkeve. Ajo shpesh ka origjine alergjike.
Kolla e njome prodhon gelbaze e cila mund te jete e bardhe apo pa ngjyre, ose ne prezence te infeksionit e verdhe ne jeshile. Kjo kolle stimulohet nga vete gelbaza apo sekrecioni.
Cilat jane rreziqet?
Kolla mund te jete edhe simptome e nje semundjeje te rende ne mushkri apo ne zemer: nje kolle e forte per disa jave kerkon nje vizite mjeksore per te kuptuar originen, ashtu si dhe nje kolle qe manifestohet pas nje sforcimi fizik banal, si psh: ngjitja ne shkalleve, ne nje person mbi 50 vjec. Nje kolle e forte dhe e vazhdueshme mund te provokoje demtime ne personat qe vuajne nga zemra apo kane thyerje ne brinje apo ndonje problem tejter.
Cfare duhet bere?
Pini shume dhe shpesh (mbi te gjitha pije te ngrohta si caj, qumesht, dhe leng mishi) per reduktimin e irritimit te rrugeve te para te frymarrjes ne menyre qe te perfitohet nje zbutje te sekrecioneve.
Thithni avull dhe mbani nje lageshti te duhur ne ambientet ku qendroni, kontrolloni qe temperatura e ambienti ku qendroni te mos tejkaloje 20°C.
Mos pini duhan dhe mos qendroni ne ambjete ku pihet duhan. Mbi te gjitha mos pini duhan ne ambjente ku jetojne femije te vegjel pasi femijet e duhanpiresve vuajne ne nje numer me te madh ndaj problemeve me bronke ne krahasim me bashkemoshataret e tyre, prinderit e te cileve nuk jane duhanpires. Flini nese eshte e mundur “permbys” per te evituar qe gelbaza tju provokoje kolle gjate pushimit.
Ne pergjithesi eshte mire te evitohen ilacet qe qetesojne kollen: ne rastin e kolles se thate (pa gelbaze) ilacet mund te zgjasin ne kohe nje diagnoze tjeter. Ne rastin e kolles se njome (me gelbaze) ilacet pengojne eleminimin e sekrecionit te mikrobeve pergjegjes te infeksionit.
Perdorni ilace per qetesimin e kolles apo ekspektorant vetem ne rastet e kolles se fuqishme dhe pa gelbaze, apo ne paciente me semundje te tjera ne te cilet eshte mire qe te evitohen sforcimet e provokuara nga kolla apo ne rastet kur kolla pengon gjumin apo zhvillimin normal te punes.
Ilacet e automjekimit dmth ato ilace te cilat merren ne farmaci pa nevojen e recetes mjeksore mund te perdoren vetem per disa dite, ndersa per perdorimin e tyre me te zgjatur duhet te keshillohet mjeku. Eshte norme e mire te keshilloheni gjithmone nga mjeku apo farmacisti juaj i besuar ne marrjen e cdo ilaci. Disa ilace per kollen kane efekt sedativ per sistemin nervor prandaj duhet te kihet kujdes kur ngisni makinen apo punoni me mjete qe duhet kujdes apo shume refleks (psh mjete prehse etj…).
Pazientet diabetike duhet te kene kujdes te mos perdorin shurupe qe permbajne sheqer.
Mbani ilacet kundra kolles larg femijeve, pasi shija e tyre e mire mund te jene shkak e nje abuzimi nga femijet, te cilet mund te pijne sasi te tepruara.
Kur duhet ti drejtohemi mjekut?
Kur kolla vazhdon edhe pasi keni perdorur ilacet e automjekimit.
Kur ekspektorati apo gelbaze merr nje ngjyre te verdhe ne jeshile dhe keni shfaqje te temperatures, apo edhe kur ekspektorati ka shenja gjaku.
Kur  kolla na vjen nga nje trup i huaj qe mund te kemi thithur apo pasi keni ngrene dicka, nje pesez e saj ka kaluar ne trake. Kjo mundesi duhet te kihet parasysh ne kollen qe shfaqet papritur tek femijet e vegjel.
Atehere kur kolla shfaqet ne menyre konstante pas sforcimeve jo shume te medha.
FARMACIA BABAMUSTA

 


 

HERPESI LABIAL - HERPESI I BUZEVE

Eshte nje infeksion i shkaktuar nga nje virus, i quajtur Herpes simplex, qe shfaqet ne pergjithesi tek buzet.
Si manifestohet?
Fillimisht ndjehet nje pickim i lehte dhe nje ndjenje nxehtesie tek vendi i skuqur i buzes. Ne pak ore formohen disa fllucka te vogla te mbushura me leng transparent, te cilat japin nje dhimbje me intensitet ne rritje. Me pak te zakonshme jane flluckat tek faqet apo dhe tek qiellza.
Me vone, flluckat perthahen dhe formojne nje kore ne te verdhe qe zhduket ne 7-10 dite dhe pa nevojen e ndonje trajtimi.
Shfaqja e flluckave mund te perkoje me nje gjendje shendetsore jo te mire, pas nje temperature, pas fillimit te menstruacioneve, pas nje stresi, pas nje ekspozimi te forte ne diell, apo pas ngrenies se disa ushqimeve te vecanta. Infeksioni rishfaqet me lehtesi pasi virusi mbijeton ne brendesi te qelizave dhe nuk eliminohet as me perdorimin e mjekimeve efikase kundra ketij virusi.
Ky lloj infeksioni eshte ngjites dhe mund te shperndahet edhe ne organet gjenitale apo edhe tek syte.
Cilat jane rreziqet?
Rreziku me i madh eshte kalimi i infeksionit tek syte apo ne brendesi te gojes.
Cfare duhet bere?
 • Mos kruani flluckat e krijuara dhe mos ferkoni syte. Lani shpesh duart me uje dhe sapun.

 

 • Nese keni vuajtur ne te kaluaren nga ky shqetesim mjeku juaj duhet t'ju kete pershkruar patjeter nje krem specifik i cili permban nje substance antivirale, per tu aplikuar tek vendi ku po ju krijohen flluckat. Perdoreni kremin antiviral sa me shpejt sapo te ndjeni simptomat e para.

 

 • Mos aplikoni mbi herpes asnje krem qe permban substance te tipit kortizonik: nese jeni ne dyshim pyetni mjekun apo farmacistin tuaj.
 • Nese vuani shpesh nga herpesi i buzve, mbroni buzet tuaja me krem me me faktor te larte mbrojtes kur ekspozoheni ne nje diell te forte, apo dhe nese  shkoni per ski.
 • Evitoni kontaktin e buzeve tuaja me trupin e personave te tjere, deri kur flluckat te jene zhdukur.
 • Evitoni ushqime shume te nxehta apo shume te ftohta te cilat mund te krijojne shqetesim ne zonat e infektuara.
Kur te drejtohemi tek mjeku?

Nese ndjeni nje bezdi jo te zakonshme tek syte apo shenja inflamacioni tek goja.

Nese ndjeni temperature, apo nje gjendje jo te mire fizike apo vereni prani qelbi tek flluckat (mund te jete nje infeksion nga bakteret).

Ne rastet kur vereni te njejtat fllucka ne organet gjenitale.

 


Behu Fan i F.Babamusta Riduci


logo farmacia.jpg

Partners Riduci

Farmacia BABAMUSTA 2

Rruga: A. Goga

Durres

Tel: 052-237386 

 

Farmacia BABAMUSTA 3  

Perballe poliklinikes

Durres

Tel: 052-235197

 

Ortopedia BABAMUSTA 

Rruga: A Goga

Durres

Tel: 052-237386

 


Kuriozitete... Riduci

Cajra mjeksore Riduci

cajra mjeksore.jpg


Oligoelementet Riduci

oligoelemetet.jpg


Copyright (c) farmacia babamusta   Condizioni d'Uso  Dichiarazione per la Privacy
DotNetNuke® is copyright 2002-2017 by DotNetNuke Corporation